Facebook thumb REPEŤÁCI
REPETE speváci

Krajíčkove vs. Jakubcove Repete

Kto je kto?

IVAN KRAJÍČEK (nar. 24.5.1940 Žilina)

IVAN KRAJÍČEK

Herec, režisér, spevák, glosátor a scenárista.

Ivan Krajíček pochádzajúci zo Žiliny začal hrávať na husle už ako päťročný. V mladosti sa venoval niekoľkým druhom športov, okrem hodu diskom, aj cyklistike, či ľadovému hokeju. V rokoch 1957-1961 absolvoval Vysokú školu muzickým umení v Bratislave. V roku 1964 začal pôsobiť v činohernom súbore na Novej scéne, neskôr prešiel do operetného súboru, kde sa stal sólistom. Tu pôsobil až do roku 1975.

Okrem herectva a spevu tiež moderovaniu, kabaretu a režírovaniu divadelných a televíznych hier. Jeho všestrannosť ho spojila s hercom Oldom Hlaváčkom, s ktorým začal vystupovať v rôznych kabaretoch, rozhlase a televízii. Ich najznámejšia relácia, kde stvárnili dvoch slovenských gazdov, niesla názov Hostinec pod gaštanom. Okrem toho daboval relácie pre deti, moderoval rôzne súťaže a zábavné relácie ako Bratislavská lýra alebo Vtipnejší vyhráva. Neskôr sa chopil moderovania programu Diskotéka pre starších a pokročilých, ktorá neskôr zmenila názov na Smiem prosiť? Začiatkom deväťdesiatych rokov dvadsiateho storočia vymyslel a moderoval spevácku súťaž Repete. Tu si okrem svojich vlastných piesní zaspieval aj hity spoločne s inými interpretmi. Túto šou moderoval naposledy v roku 1997, po jeho smrti sa moderovania ujala speváčka Zora Kolinská. Odvtedy na dlhé roky relácia upadla do zabudnutia.

Ivan Krajec Krajíček žiaľ nežil dlho. Našťastie však žil mimoriadne intenzívne a plodne. Počas svojej kariéry sa ako umelec dotkol mnohých sfér a rozbehol množstvo projektov. Ani jeden z nich sa neskončil zahanbujúcim fiaskom. S trochou pátosu dokonca možno skonštatovať, že na čo Krajíček siahol, to sa premenilo na zlato. Ako režisér zvládol hudobnú komédiu Ťululum či muzikál Cyrano z predmestia. Nadaboval stovky zahraničných programov, predovšetkým pre deti a mládež. So šarmom odmoderoval zábavné estrády i sofistikované podujatia ako napríklad Bratislavská lýra.

Ivan Krajíček zomrel 5. júna 1997 v Bratislave. Ostali na neho len neopakovateľné spomienky...
MARTIN JAKUBEC (nar. 17.11.1983)

MARTIN JAKUBEC

Spevák, moderátor, šoumen, herec, režisér a producent.

Začiatok jeho umeleckej činnosti sa rozhýbal po absolvovaní Ľudového umeleckého konzervatória v Bratislave. V obore spev (tenor) sa začali formovať jeho spevácke kvality. Súčasne v hre na bicie nástroje začal hrávať aj vo svojej kapele s ktorou hrával po svadbách a na dedinských oslavách. Čoraz viac začal vnímať hudbu ako svoje budúce životné pôsobenie a poslanie. Svojím hudobným a pohybovým nadaním a talentom začal čoraz viac zabávať svoje okolie. Jakubec ako destináciu svojho ďalšieho rozvoja uprednostnil trnavskú vysokú školu Univerzitu Sv. Cyrila a Metoda a začal študovať problematiku médií v súčasnosti. Po absolvovaní štúdia svoje získané vedomosti umocnil získaním doktorátu z oblasti spoločenských a humanitných vied v odbore filozofia médií a získal titul doktor filozofie. Na prelome milénia začal aktívne podnikať v oblasti hoteliérstva a gastronómie po zdedení rodinného impéria.

Po krátkej odmlke sa opäť aktívne začal ukazovať na verejnosti a pred publikom. O všestrannosti jeho talentu svedčí fakt, že sa najprv ujal ako asistent produkcie, neskôr moderátor, ako producent hudobných a zábavných programov a s ľahkosťou šouman v estrádnych programoch, ktoré súbežne režíruje. Jeho kariéru odštartovali televízne vysielania a účinkovanie v zábavných programoch Slovensko sa zabáva, Akcent paráda, Folklórne slávnosti, Jubilanti, Slovenské šlágre, Zlatá dychovka.

Rozhodujúcim zlomom v jeho kariére bolo oživenie hudobného formátu Repete po Ivanovi Krajíčkovi. Od roku 2007 oživil spomienky na divácky populárnu reláciu a opäť dal šancu spevákom z pôvodného Repete zahviezdiť v jeho inováciách. Tí, ktorí prejavli záujem dodnes s ním účinkujú a zapĺňajú koncertné sály na spoločných vystúpeniach. Mnohých jeho vydavateľstvo zastupuje, ako napríklad Dušana Grúňa, Zdena Sychru, Lýdiu Volejníčkovú, Oľgu Szabovú a ďalších. Martin Jakubec ako jediný vlastník na všetky autorské práva na program Repete dnes šíri posolstvo slovenských šlágrov k poslucháčom. Vďaka jeho pričineniu významným spôsobom podporuje domácu pôvodnú tvorbu. Ako hudobník vedie svoje dve telesá a to Slovak Orchester a Zlatú muziku. Za ich doprovodu stvárňuje dokonalú hudobnú šou. Do roku 2012 vydal spolu neuveriteľných 21 CD titulov a nahral viac ako 450 skladieb. Slovenský šoubiznis zatiaľ nepozná húževnatejšieho a všestrannejšieho mladého umelca v jednej osobe. Martin Jakubec sa venuje skutočne mnohým činnostiam. Moderuje aj politickú šou a pracuje ako odborník na média v súkromnej sfére. Popri umeleckých aktivitách s a začal venovať aktívne filmovej réžii a herectvu.


FOTO: TASR, archív MJ